לחצים

לחץ זה דבר אמיתי?

לחץ היא תגובה טבעית של הגוף, כשאדם נכנס למצב מסוכן, הגוף משחרר במהירות קורטיזול ואדרנלין על מנת לאפשר לגוף להינצל בצורה המהירה ביותר. כל זה מצוין כשאכן המצב הוא משהו רגעי, רכב חולף בכביש, ולאחר מכן המצב חוזר לקדמותו, מאזן ההורמונים בגוף חוזר למצבו הטבעי ואין שום פגיעה. אולם אם אנו חיים אורח חיים לחוץ, שזה בערך מה שעושה רוב העולם המערבי, והלחצים רק גוברים, מכל הבחינות, במיוחד בארצנו שיש תוספות של לחצים נוספים, אז שיחרור ההורמונים לא פוסק, ואנו תקועים על מצב שאינו בריא לגוף, ולא יכולים להשתחרר כי הגוף מרגיש שמצב הלחץ לא הסתיים עדיין.

לחץ

יש גם לחץ "טוב"

אם אני מצליח לספק את הדרישות, אני מרגיש תחושת סיפוק, שתיאורטית אף עשויה לתרום לרמת הבריאות שלי, זה נקרא מצב לחץ "טוב", במקרה הזה האדם כלל לא מפרש זאת כלחץ, הוא מפרש זאת כאתגר, אולם

הבעיה היא שדרישות הסביבה ממני גבוהות מהמשאבים שאני יכול לספק, וכל עוד יש פער שלילי אני מרגיש לחץ, זה מצב לחץ "רע".

נזקי הלחץ

לחץ יכול לגרום אפילו לבעיות פיזיות כגון כאבי שרירים ועצמות, והדבר המפליא הוא שהכאב הוא אמיתי, לא רק בדמיונו של המטופל. לחצים פסיכולוגים גורמים לגוף להשאיר את השרירים על מתח נמוך גם לאחר שעות העבודה, כשאנו לא פועלים איתם, וכך במקום לנוח הם נותנים גז ב"ניוטרל" ללא הפסקה מה שגורם לעייפות ומונע מהם את האפשרות לריפוי עצמי. כל עוד אנו לא מצליחים להירגע במוחינו, גם השרירים לא נרגעים לגמרי. לא זאת בלבד, אלא אפילו במצב מנוחה, אם האדם נכנס ללחץ פסיכולוגי, רמת המתח בשרירים עלתה.

לפעמים גם מצב הנשימה שלנו משתנה

לחץ מתמשך גורם למחלות רבות נוספות, יכול להוביל לדיכאון, וגם גורם להחרפה של כל מחלה קיימת.

פיתרון מהיר הוא פשוט לעצור, לנשום נשימות עמוקות ואיטיות, לשנות תנוחה

הצעד הראשון – זיהוי מצב

אינטלגנציה רגשית עוזרת לנו קודם כל בשלב הידיעה, לזהות בדיוק מה אני מרגיש. לדעת שאני נמצא במצב של לחץ זה כבר התחלת הפיתרון, כי הרבה פעמים אנשים לא יודעים מה בדיוק הם מרגישים.

חלק הידיעה פועל בשני מישורים. מישור אחד הוא הדברים שאני מרגיש בעצמי, הן במחשבה הן בגוף. "תמיד יש כאן פקקים!", "אישתי אף פעם לא מקשיבה" וכו'. בגוף אנו עשויים להרגיש חום, קור וכו'.

המישור השני הוא לזהות דפוסי התנהגות, אני מתחיל לכעוס על הילדים, אני מתחיל לצפצף ברכב, אני מתחיל לעבוד מהר מהרגיל.

בדרך כלל אנו מגיבים למצבי לחץ בפעולה מהירה שמורידה מאיתנו את הלחץ בטווח הקצר, אך מחמירה אותו לטווח הארוך. לדוגמא, לצעוק על הילדים, גורם להקלה במהירות, אמנם לאחר מכן אנו מרגישים רע על התנהגותינו והלחץ גובר. הדלקת סיגריה מורידה לחצים במהירות לטווח הקצר, אך לטווח הארוך תגביר לחצים.

ברגע שהצלחנו להגיע לזיהוי המצב, אפשר לחפש פתרונות. אולם מכיוון שאין המטרה כעת להחליף את התרפיסט בטיפול בלחצים, אולי בפעם אחרת, רק אציג כמה צעדים מהירים שאפשר ליישם:

  1. קבלת המחשבות ולא להילחם איתם
  2. לשנות את המחשבות מכאלו המשתקות אותנו, "אני אף פעם לא אצליח", לכאלו המובילות לפעולה, אם אבקש עזרה ואתחיל לבצע, אני אצליח
  3. אל תעשו הרבה דברים בבת אחת
  4. להתרכז בכאן ועכשיו
  5. תקחו הפסקה ותעשו משהו שאתם אוהבים, פעילות גופנית, מוסיקה, ספר