רגשות מדבקים

האחריות הרגשית המוטלת על כל אחד ואחד מאיתנו מתעצמת בהקשר לתופעת הדבקה הרגשית.

הדבקה רגשית??

כן, תופעה זו ידועה כבר עשרות שנים, שאדם יכול "להדביק" אחרים ברגשות שלו, אפילו אם הוא לא מתכוון לכך, ואפילו אם הוא לא מראה אותם כלפי חוץ!הדבקה רגשית

לפני שיצאת מהבית היה לך בוקר קשה, הילדים צעקו, החולצה הוכתמה, רבת עם אישתך. סוף סוף אתה מגיע למשרד, ואז אתה תופס את עצמך ואומר, מה אני צריך להיות עכשיו עצבני כל היום בגלל אישתי, לא רוצה, אני מחליט לחייך. וכך אתה נכנס למשרד, עובר במזדרון ליד עובדים אחרים, מעלה חיוך ואומר "בוקר טוב", "בוקר טוב" וכו' וחושב שהכל בסדר. רק חושב. כי באמת אותם עמיתים ירגישו שהחיוך שלך לא אמיתי, ולא משנה כמה תשתדל, עדיין הרגשות שלך "יעברו" אליהם, ולכן התוצאה הסופית תהיה גרועה יותר ממה שחשבת, מצד אחד הם רואים חיוך, זה קורה במודע, אך בתת מודע הם מרגישים כעס, וכעת הם מבולבלים.

יש לך אחריות

אתה צריך לדעת שאינטלגנציה רגשית הם מרכיב עצום בחייך, והאחריות על הרגשות גדולה אף יותר לגבי אדם שיש לו תפקיד משפיע יותר, כגון מנהל, מורה, מרצה ואפילו רופאים ואחיות או כל אדם שנתון תחת בדיקה ובחינה של אנשים אחרים, שכן אותו אדם הוא בעל כוח "הדבקה" חזק יותר וממילא יכול להשפיע יותר דברים על רגשות הסביבה.

אנו גם יודעים שיש תופעה דומה בקשר להדבקה התנהגותית, שבה התנהגות של אדם משפיע גם על השני, כגון אדם שמפסיק לעשן, הסיכויים גדולים יותר שאנשים סביבו יפסיקו לעשן.

כל המחקרים שנעשו בנושאים הנ"ל מראים עד כמה חשוב שנשלוט על רגשותינו, ולפני שנוכל לעשות זאת עלינו כמובן לדעת לזהות אותם, שזהו תחום האינטלגנציה הרגשית. אם לא תדע מה הרגשות שלך, כיצד תדע מה ההשפעה שלך על אחרים? כיצד תוכל להשתמש בהם לשפר יחסים עם עמיתיך, עם משפחתך?

שיפור מנהיגות צריך להיות תהליך תמידי, וכאמור, מנהיגות אין הכוונה דווקא לראש ממשלה או מפקד צבא, כל אדם שמנהל יחסי גומלין עם אחרים הוא מבחינה מסוימת מנהיג.