קואצ'ינג על הצד השלילי

במאמר על קואצי'נג עם חמלה דיברנו החשיבות להביא את האדם למצב רגשות חיוביים, כדי שיהיה פתוח לקבלת מידע ורעיונות, ויוכל להרגיש בליבו את החלומות, את העתיד, את השאיפה לדברים טובים יותר, ועל ידי כך יוכל לעשות שינויים.

אולם יש עוד מצב של רגשות, מצב הרגשות השליליים, ולמרבה הפלא גם הם נצרכים, שכן הם חלק מתהליך הקואצ'ינג.

כי אמנם המצב החיובי גורם לנו לפרוח ולחלום, אך המצב השלילי נועד כדי לעזור לנו לשרוד, להגיב לאיומים ואתגרים. אם נהיה במצב של עודף רגשות חיוביים (כן, גם זה יכול לקרות) אנו עלולים ליפול למלכודת האופטימיות המוטעית. אנו יכולים לחשוב שהסיכוי שמשהו לא יצליח הוא נמוך, וכן לטעות ולחשוב שאם מאורע שלילי כן יקרה, הוא לא ישפיע עלינו כל כך יחסית לאחרים. אנו עשויים להרגיש שאנו בלתי מנוצחים! וזה יכלול הנהגות מסוכנת, התעלמות מסיכונים בריאותיים, והחשוב ביותר לעניינו הוא שאנו עשויים להרגיש כל כך טוב עם עצמנו,  עד שהשינוי שאליו ייחלנו ידחה מסדר היום, כי אם הכל טוב, למה לשנות משהו?coaching

לכן אנו צריכים איזון, איזון אין משמעותו דווקא כמות שווה של רגשות חיוביים ושליליים, כי לרגשות השליליים יש יותר השפעה עלינו מאשר הרגשות החיוביים. מחקרים הראו שההשפעה של להפסיד 20 דולר הייתה הרבה יותר חזקה מההשפעה של להרוויח 20 דולר.

מה זה אומר בפועל? שאמנם רוב הזמן דיברנו שאדם צריך לחפש ולהבין מי הוא באמת, לא איך אחרים רואים אותו, לא איך אחרים היו רוצים שהוא יהיה, אלא איך הוא היה רוצה להיות, אך עדיין כן צריך קצת לבדוק איך אחרים תופסים אותו. המציאות היא שאם אחרים תופסים אותו בעל תכונה X, זה מה שהוא משדר להם, וכך הם יתייחסו אליו כי זו המציאות שבה הם חיים ביחס לאותו אדם, ואנו צריכים להתחשב גם בזה.

אז כרגע אנו צריכים לדעת מה היכולות ונקודות החוזק של אותו מודרך, ומה החסרונות שלו.

אנו יכולים לתת לו למלא שאלון שבו ננסה להבין איך הוא תופס את עצמו ואיך אחרים תופסים אותו, או שישאל אחרים, מה הדברים שאתם מעריכים בי ביותר? מה לדעתכם אני יכול לשפר? זו גם הזדמנות טובה להתאמן בהקשבה.

לאחר שנאסוף מידע זה, נתחיל בנקודות החוזק, איך הוא יכול להשתמש בהם, ואז נעבור לנקודות החולשה, אולם ניזהר לבחור רק אחת מהן, שהרי מטרתנו לשמור על איזון מצב רגשות חיובי ושלילי, וכאמור השלילי הרבה יותר חזק, אז נבחר נקודת חולשה אחת, שנראה לו שהוא יכול לטפל בה, שיש לו רצון ואנרגיה, וכך נתחיל בצעדים קטנים. לאחר שהייתה הצלחה בשיפור נקודת חולשה אחת, נוכל להמשיך הלאה.  וכמו תמיד, במהלך העבודה על נקודה הזאת, עלינו לדאוג שהאדם יראה איך הוא מרוויח מזה, שיש תמורה בעד המאמצים שהוא משקיע בתחום, איך זה עוזר להגיע לעצמי האידיאלי שלו, לחלומות ולשאיפות שלו בחיים. לפעמים אנשים בוחרים לתקן איזו נקודה רק בגלל שאחרים אמרו להם שהם לא טובים כל כך בתחום זה, אולם ייתכן שאין לזה שום קשר לעצמי האידיאלי, במקרה הזה עדיף להשקיע את הזמן והאנרגיה בדבר שיקרב אותם יותר לעצמי האידיאלי.

בפעולות חוזרות אלו, של שיפורים קטנים, יעבירו את האדם בין המצב השלילי (כשהוא רואה שיש דברים לא טובים שצריך לתקן) לבין המצב החיובי (הדגשת הדברים החיוביים, הרגשת ההצלחה לאחר שתיקן משהו) אולם תמיד הוא קרוב למצב החיובי כך שירצה להמשיך בתהליך החיובי שיוביל אותו לשינוי הרצוי.