רבים בגלל הילדים?

השפעת הילדים על היחסים בין בני הזוג

אלו לא חדשות אלא ישנות, אבל ידוע שזוגות עם ילדים בדרך כלל פחות מאושרים (צר לי לאכזב את מי ששומע את בפעם הראשונה…). חלק מהסיבות ברורות, פחות זמן להספיק דברים, פחות זמן איכות להורים, אולם גם דברים יותר שליליים, רבים בגלל הילדים, יש יותר לחצים, דאגות, וכמובן שרגשות אלו משפיעים גם על היחסים בינינו. כמובן שאין זו נחלת הכלל, אולי יש יחידי סגולה שהילדים הם האושר של חייהם, אבל מחקרים הראו שרובם של הזוגות מאושרים פחות, עד שהגוזלים פורחים והקן ומתחתנים.

כמובן שכל הורה אוהב ונהנה לשחק ולנשק את התינוק החמוד, אבל כשהם גדלים גם הקשיים גדלים, ויש לזה השפעות שצריך לשים אליהם לב.משחק עם ילד גורם אושר

לדעת ולזכור ברגע האמת

הדבר הראשון והחשוב שאנו צריכים לדעת, לזכור, ולשים לב לכך: אנו חייבים להפריד בין נושאים הקשורים לילדים לבין היחסים בינינו. אם כעת דנים על נושא הקשור לילד, ואולי זה דבר שכואב לנו, או שמדאיג אותנו או שמכעיס אותנו, לפני שמתחילים שיחה עם בן או בת הזוג על הנושא הקשור לילד, אני חייב להגיד לעצמי: תעצור רגע, תתבונן שים לב, אני לא מתכוון לקלקל את היחסים בינינו, זה לא קשור ליחסים ביני לבין אישתי.

אולי זה נשמע קשה, או אולי לחלקכם זו נשמעת עצה חסרת טעם, כמו להגיד לאדם שדואג "אל תדאג", ממש זה יעזור לו… אבל תנסו, בדרך כלל סערת הרגשות משפיעה על דברים אחרים, ואנו מתחילים לדבר בצורה פחות נאה ומכובדת, טון הדיבור שלנו פחות נעים, כל אחד מכיר את עצמו. לא משנה מה, אבל בדרך כלל נושאים הקשורים לילד גורמים לנו להתחיל ריב בינינו לבין עצמנו.

רבים בגלל הילדים

אבל ההבדל בין ריב כזה לבין ריב אחר בין בני הזוג, הוא שקודם כל באמת זו לא אשמתנו, אנו לא שולטים על הילדים, אנו פה כדי לעשות את מיטב יכולתנו ואנו צריכים להבין שלא הכל תלוי בנו. ממילא אנו צריכים לקבל את המצב ולא לחפש את מי להאשים, שבדרך כלל לדעתנו זה הצד השני. הבדל נוסף הוא שכאן בתחילת הריב הרגשות עדיין רגועים, כי זה לא התחיל בתור משהו אישי בינינו, אז אם את זוכרת בתחילת הריב שזו לא אשמת בעלך, ואת תגידי לעצמך שאת לא מתכוונת להפוך את זה לריב ביניכם או לקלקל את היחסים ביניכם, יש סיכוי טוב שזה ישפיע, לעומת ריב אישי שהרגשות סוערים כבר בתחילתו והמילים כבר חסרות השפעה כמעט.

לא הכל רע

אף על פי שהמחקרים הראו שזוגות ללא ילדים היו מאושרים יותר, זיכרו שהמחקרים לא קובעים את חייכם. אם יש אדם שמטרתו בחיים היא לאכול הרבה מאכלים טעימים, אז ודאי שאם הוא יתחתן עם אישה צמחונית דיאטנית לתזונה וכו' וכו' אז הוא יגיע למסקנה שאדם נשוי נהנה פחות בחיים, אולם אם מטרתו בחיים היא לתרום לעולם, והוא יתחתן עם פעילה בגרינפיס מן הסתם הוא יחשוב לעצמו איזה כיף להתחתן, החיים הופכים לבעלי משמעות ותוכן הרבה יותר עמוק…

אמנם רוב העולם לא רואה את הנתינה מעצמו לאחרים בתור מעלה וערך עליון, אלא ההפוך הוא הנכון, רובנו מעדיפים "לקבל" מהעולם, כפי שכתבתי במקום אחר על האושר, ממילא ילדים לא יתרמו ל"אושר" שלנו, כי אושר מוגדר ביחס להשגת מטרות, וילד מטבעו לא נותן כלום, הוא רק מקבל. אבל אם אתה ואת תצליחו להתעלות, ולהבין את הגדרת האושר האמיתית, ממילא תהפכו יותר ל"נותנים" ולא ל"מקבלים", וכשתהיו נותנים, חלק מההנאה שלכם תהיה לתת, ואז תצטרכו לבחור האם לקנות כלב או שאתם מעדיפים להעניק לילד שלכם.

וזה לא הסוף

המחקר גם לא בדק מה קורה כשמגיעים לגיל הזקנה, כשיושבים בודדים בבית, אין עבודה, אין חברים, במקרה הטוב האישה או הבעל עדיין לידכם, והחיים נהפכים למעמסה. אולם אם השקעתם אהבה וחינוך בילדכם, אז החיים ממשיכים להישאר מעניינים, ואף נהיים יותר טובים מבעבר, כעת אני יכול לטפל בנכדים בלי הדאגות והתתחייבויות, אתם מקבלים הזמנות לחתונות, ברית, בת מצווה, יום הולדת, הנכד מספר שהוא עולה לכיתה א' הנכדה מתחילה לדבר וכן הלאה.

תחשבו בעצמכם איך הייתם רוצים לראות את עצמכם.